2016 Film Nominations

4

The 2016 Nominations for the New Renaissance Film Festival – London are here!

Congratulations to everyone who has been nominated for a Best Category Award, and a special thanks to all of you who submitted your short film or documentary!

Our numerous award possibilities give independents the chance to receive the recognition they deserve. Besides the Best Category Awards, we will announce Best NR Film, Best Female Filmmaker, Best London Film (shot on location in the city), Best Film of the Week, and Awards of Merit and Excellence at the Ceremony on Saturday August 20th, 2016.

Click here to find out how you can purchase your Festival Day Pass. The New Renaissance Early Bird offer ends August 5, 2016!

The Best Category nominations are listed in fifteen separate categories:Best Narrative UK Short Best Narrative International ShortBest Documentary Short Best Young Talent Film AwardBest Animation Short ttle bit of body text (2)

 

 

Best Narrative UK Short

The 2016 Winner will receive Best Narrative UK Short, a Winner’s laurel, a free online course from GetFilming.com, and a one-year FREE membership to Film Inquiry magazine.

Nominees

Another Life

Untitled design (22)

Dark Laugh

Untitled design (23)

Diembe

Untitled design (38)

Heavy Weight

Untitled design (25)

Ministry Of Guilt

Untitled design (28)

Paris In The Rain

Untitled design (41)

 


 Best Narrative International Short

The 2016 Winner will receive Best Narrative International Short, a Winner’s laurel, a free online course from GetFilming.com, and a one-year free membership to Film Inquiry magazine.

Nominees

3000 (AUS)

NRFF LONDON (6)

Laika Stardust (IT)

NRFF LONDON (7)

Minh Tâm (FR)

Untitled design (87)

Situational (USA)

NRFF LONDON (9)

The Dark Side (IT)

Untitled design (41)

The Flavor Of The Moon (CH)

Untitled design (42)

The Pigeon (RU)

Untitled design (39)

 


Best Documentary Short

The 2016 Winner will receive Best Documentary Short, a Winner’s laurel, a free online course from GetFilming.com, and a one-year free membership to Film Inquiry magazine.

Nominees

A Conscious Dream (IT)

Untitled design (40)

London Locks (UK)

London Locks

Smoke That Travels (USA)

Untitled design (48)

 


Best Young Talent Film

The 2016 Winner (aged 18-24) will receive Best Young Talent Film, a Winner’s laurel, a free online course from GetFilming.com, and a one-year free membership to Film Inquiry magazine.

Nominees

Hugo (UK)

Untitled design (46)

La Promesa (UK)

Untitled design (47)

Scrap (AUS)

2388-012

Smoke That Travels (USA)

Untitled design (45)

The Explorer (UK)

The Explorer

 


Best Animation Short

The 2016 Winner will receive Best Animation Short, a Winner’s laurel, a free online course from GetFilming.com, and a one-year free membership to Film Inquiry magazine.

Nominees

Daughter Of An Ocean  (USA)

Untitled design (49)

HeavenKid: Time-Space Door (TW)

Untitled design (50)

Prove It (FR)

Untitled design (54)

Substratae (CAN)

Untitled design (51)

The Waldgeist & Me (UK)

Untitled design (52)

 


Best Music Short

The 2016 Winner will receive Best Music Short, a Winner’s laurel, a free online course from GetFilming.com, and a one-year free membership to Film Inquiry magazine.

Nominees

Prove It (FR)

Untitled design (53)

West Side Swordy (USA)

Untitled design (55)

What You Need – Goose (BE)

3763_12608_gallery

 


Best Short Short

The 2016 Winner will receive Best Short Short, a Winner’s laurel, a free online course from GetFilming.com, and a one-year free membership to Film Inquiry magazine.

Nominees

An Accident (UK)

Untitled design (56)

Happy Birthday Kevin (USA)

HBK_Title_still

HyperZooming Through Hallstatt (AT)

Untitled design (60)

 


Best Director of a UK Short or Documentary

The 2016 Winner will receive Best Director of a UK Short or Documentary, a Winner’s laurel, a free online course from GetFilming.com, and a one-year free membership to Film Inquiry magazine.

Nominees

Javid Rezai – Another Life

Michael J. McCarthy – Dark Laugh

Anderson West – Diembe

Jonny Ruff – Heavy Weight

Fred Leao Prado Wall – Lost In Spring

Eli Hart – Paris In The Rain

Ben S. Hyland – Stay

 


Best Director of an International Short or Documentary

The 2016 Winner will receive Best Director of an International Short or Documentary, a Winner’s laurel, a free online course from GetFilming.com, and a one-year free membership to Film Inquiry magazine.

Nominees

Nithin Muraleedharan – Aletheia (USA)

Antonin Bobò – Laika Stardust (IT)

Vincent Maury – Minh Tâm (FR)

Keishi Suenaga – Tadareru/Becomes Sore (JP)

Kayla Briët – Smoke That Travels (USA)

Vincenzo Alfieri – The Dark Side (IT)

Yan Zhang – The Flavor Of The Moon (CH)

Anna Smirnova – The Pigeon (RU)

 


Best Actor in a UK Short  

The 2016 Winner will receive Best Actor in a UK Short, a Winner’s laurel, a free online course from GetFilming.com, and a one-year free membership to Film Inquiry magazine.

Nominees

Matt Wright – Backseat

Untitled design (43)

Masashi Fujimoto – Dark Laugh

Untitled design (50)

Edward Kagutuzi – Diembe

Untitled design (24)

Chuku Modu – Heavy Weight

Untitled design (49)

Andrew Horton – Ladies First

Untitled design (48)

Alex Beckett – Ministry Of Guilt

Untitled design (15)

Alan Grant – Paris In The Rain

Untitled design (29)

Robert Shannon – The Information

Untitled design (31)

 


Best Actor in an International Short

The 2016 Winner will receive Best Actor in an International Short, a Winner’s laurel, a free online course from GetFilming.com, and a one-year free membership to Film Inquiry magazine.

Nominees

Panos Natsis – 3000 (AUS)

Untitled design (32)

Nicolas Giraud – Minh Tâm (FR)

Untitled design (60)

Tom McCathie – Scrap (AUS)

_F1A4154

Matthew Devine – Situational (USA)

Untitled design (51)

Michael Gazin – Situational (USA)

Untitled design (52)

Vincenzo Alfieri – The Dark Side (IT)

NRFF LONDON (10)

Aleksander Sirin – The Pigeon (RU)

Untitled design (53)

 


Best Actress in a UK Short

The 2016 Winner will receive Best Actress in a UK Short, a Winner’s laurel, a free online course from GetFilming.com, and a one-year free membership to Film Inquiry magazine.

Nominees

Francesca Bailey – Another Life

Untitled design (12)

Sally Paffett – Another Life

Untitled design (54)

Georgia Maskery – Backseat

Untitled design (44)

Amy Newton – Ladies First

Untitled design (56)

Gloria Garcia – La Promesa

Untitled design (47)

Jane Christie – Paris In The Rain

Untitled design (57)

 


Best Actress in an International Short

The 2016 Winner will receive Best Actress in an International Short, a Winner’s laurel, a free online course from GetFilming.com, and a one-year free membership to Film Inquiry magazine.

Nominees

Alisa Vilena – Aletheia (USA)

Untitled design (34)

Tiziana Bozzacco – Laika Stardust (IT)

Untitled design (58)

 Anne Stone – Margaret (USA)

Untitled design (37)

Leanna Chea – Minh Tâm (FR)

Untitled design (85)

Eve Gray – Scrap (AUS)

Untitled design (59)

Yan Zhang – The Flavor Of The Moon (CH)

Untitled design (42)

 


Best Cinematography in a UK Short or Documentary

The 2016 Winner will receive Best Cinematography in a UK Short or Documentary, a Winner’s laurel, a free online course from GetFilming.com, and a one-year free membership to Film Inquiry magazine.

Nominees

William Hadley – Another Life

Jake Martin – Backseat

Lee Thomas – Heavy Weight

Jamie Kennerley – Stay

Howard Mills – Ladies First

Jody Whittle-Whyeth – Paris In The Rain

 


Best Cinematography in an International Short or Documentary

The 2016 Winner will receive Best Cinematography in an International Short or Documentary, a Winner’s laurel, a free online course from GetFilming.com, and a one-year free membership to Film Inquiry magazine.

Nominees

Jörg Gruber – 3000 (AUS)

The team of A Conscious Dream (IT)

Deborah Vrizzi – Laika Stardust (IT)

Jesse Gohier-Fleet – Scrap (AUS)

Davide Manca – The Dark Side (IT)

 


A special thanks to our sponsors InkTip, GetFilming.com and Film Inquiry.



Leave a Reply