NRFF London 2017 – Winners

NEW RENAISSANCE BEST OF FEST  

Celebrating outstanding story-telling, acting, production and direction.

In White (LB) (Oscar 2018 Qualifying round)

directed by Dania Bdeir

NEW RENAISSANCE HUMANITY AWARD

A special award that highlights and supports films that carry an important social message.

The Silent Child (UK) (Winner of the 2018 OSCAR for Best Live Action Short)

directed by Chris Overton and written by Rachel Shenton

BEST UK FILM

Sweet Maddie Stone (UK) (Oscar 2018 Qualifying round)

directed by Brady Hood

BEST INTERNATIONAL FILM

Palace (USA)

directed by Marcus C. W. Chan

BEST UK FILM DIRECTOR

Immaculate Misconception (IE)

directed by Michael Geoghegan

 BEST INTERNATIONAL FILM DIRECTOR

The Peculiar Abilities of Mr Mahler (DE)

directed by Paul Philipp

BEST FEMALE FILMMAKER

La Slitta (The Sled) (IT) (Oscar 2018 Qualifying round)

directed by Emanuela Ponzano

BEST ACTOR (UK FILM)

INFINITE 

George MacKay

BEST ACTRESS (UK FILM)

Seeing Him 

Vanessa Bailey

BEST ACTOR (INTERNATIONAL FILM)

The Angry Men (IT)

Americo Melchionda

BEST ACTRESS (INTERNATIONAL FILM)

The Ravens (AUS) (Oscar 2018 Qualifying round)

Sarah Snook

BEST YOUNG TALENT ACTOR

Immaculate Misconception (IE)

Orlaith Feenan

BEST COMEDY FILM

Bank Robber’s Serenade (FR)

directed by Guillaume de Ginestel

BEST EXPERIMENTAL FILM 

Flying to Ground (USA)

directed by  Aram Bedrossian and Naomi Shon

BEST DOCUMENTARY FILM

Inner Me  (IT)

directed by Antonio Spano

BEST MUSIC FILM

Ultrasound – KonTiki (UK)

directed by Andrew Rutter

BEST ART FILM

Counterlight  (IL)

directed by Maya Zak

BEST NEW RENAISSANCE ARTIST

I Just Disappeared into You (UK/IR)

directed by Roxana Vilk

BEST DANCE FILM

Curing Albrecht (UK)

directed by Jessica Wright and Morgann Runacre-Temple

BEST 2D ANIMATION

All the World is a Stage (DE)

directed by Hannes Rall

BEST 3D ANIMATION

CITIPATI  (DE)

directed by Andreas Feix

BEST STORY

Infinite (UK)

written and directed by Connor O’Hara

BEST DEBUT

Eckhardt (DE)

directed by Konstantin Rall

BEST YOUNG TALENT

The Border (UK)

directed by Norman Tamkivi

BEST HORROR

Claire & Bruno (FR)

directed by Lionel Delebarre

BEST THRILLER

Padlock (UK)

directed by Ben S. Hyland

BEST FANTASY

Duelos (Bereavement) (ES)

directed by Yolanda Roman

BEST SOCIAL REALISM

One in a Million (UK)

directed by  Patrick Ireland

BEST SHORT SHORT

Childhood Sweethearts (UK)

directed by Harry Orme

 

BEST CINEMATOGRAPHY

The Silent Child (UK)

Ali Farahani

BEST COMEDY FEATURE SCREENPLAY

Roadtrippers (UK)

written by Rebecca de Fargues

BEST HISTORICAL FEATURE SCREENPLAY

Christopher Marlowe (USA)

written by Francis Hamit

BEST FEATURE SCREENPLAY (Ist TIME WRITER)

The Thursday Whaler (USA)

written by Damien Mulvany

BEST DRAMA FEATURE SCREENPLAY

Harm for the Holidays (USA)

written by Jonathan LaPoma

BEST SHORT SCREENPLAY

Laserbeam

written by Shaun Kobrak

BEST YOUNG TALENT SCREENPLAY

The Favor  

written by Jack Fossett

BEST 3-MINUTE SCREENPLAY

The Yawn

written by Eoin Kavanagh

 

 



Leave a Reply